باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

حکم تراشیدن ریش چیست؟

حکم تراشیدن ریش چیست؟

پرسش
می خواستم بدانم نظر آیت الله بهجت در مورد تراشیدن ریش با تیغ چیست و اینکه کدام یک از مراجع این کار را مکروه می دانند.
پاسخ اجمالی

طبق فتوای تمام مراجع عظام تقلید، تراشیدن موهای صورت (ریش) [۱] با تیغ یا با ماشین های ته زن، به گونه ای که دیگران بگویند که در صورت او ریش نیست، بنابر احتیاط واجب جایز نیست [۲] . البته تراشیدن قسمتی از ریش هم در حکم تراشیدن هم ه ریش است [۳] . بنابراین هیچ مرجع تقلیدی تراشیدن ریش را جایز یا مکروه نمی داند، بلکه تمام مراجع اجتناب از آن را لازم می دانند.

البته تراشیدن موهای گونه و گلو و پشت گردن که به آن ریش گفته نمی شود با وسایل یاد شده، اشکال ندارد [۴] .[۱] روییدن ریش در صورت مرد، پس از دعای آدم (ع) بود که عرض کرد: پروردگارا حسن و جمال مرا زیاد کن! که ذات حق تعالی خطاب کرد که ریش را زینت تو و فرزندانت تو، تا قیامت قرار دادم. در روایتی از رسول اسلام (ص) آمده است که ریش ها را بلند بگذارید تا شبیه یهودیان و گبران مباشید. نک: حلیه المتقین، باب پنجم، فصل چهارم و پنجم.

[۲] استفتآت حضرت امام خمینی، ج۲، (مکاسبمحرمه)،ص ۳۰، س ۷۹، ص ۳۱، س ۸۱، ص ۳۲، س ۸۴.

[۳] آیا گذاشتن ریش پروفسورى کفایت مى‏کند؟ همه مراجع (به جز آیات عظام تبریزی و مکارم): خیر، کفایت نمی‏کند و حکم تراشیدن تمام آن را دارد.امام، استفتاءات، ج ۲، مکاسب محرمه، س ۸۴؛ آیت‏الله وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۴۳؛ آیت‏الله خامنه‏ای، اجوبه الاستفتاءات، س ۱۴۱۳؛ آیت‏الله سیستانی؛ Sistani.org، ریش تراش، س ۱ و ۳؛ آیت‏الله صافی، جامع الاحکام، ج ۲، س ۱۷۴۳؛ آیت‏الله بهجت، توضیح‏المسائل، متفرقه، س ۴؛ آیت‏الله نوری، استفتاءات، ج ۱، س ۴۹۲ و ۴۹۳ و آیت‏الله فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۹۵۷ و ۹۵۵.

آیات عظام تبریزی و مکارم: اگر چانه و اطراف آن (یک چهارم صورت) تراشیده نشود، به طوری که در وقت مواجهه صدق ریش کند، کفایت می‏کند. آیت‏الله مکارم، استفتاءات، ج ۲، س ۷۵۱ و آیت‏الله تبریزی، استفتاءات، س ۱۰۸۷.

برچسب ها :
دسته : احکام شرعی

تعداد بازدید های این مطلب : 232
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ ساعت : ۳:۳۱ قبل از ظهر

لینک کوتاه مطلب : http://samenalhojajtkd.ir/?p=1390