باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

جود حضرت جواد(ع)

جود حضرت جواد(ع)

جود حضرت جواد(ع)

 

جودِ جواد  

آیا امام جواد(ع) نیز با توجه به اینکه عمر زیادی نداشتند صله و هدایایی به دیگران داشتند؟


امام جواد(ع)
نیز مانند پدران معصومش بخشنده بود و به نیازمندان کمک می کرد، و چه بسا به همین منظور حضرت را جواد(ع) یعنی بخشنده لقب داده اند. هدایاى امام به صورت و گونه هاى مختلفى بوده است، گاهى به فرد متقاضى لباس هدیه مى کند، چنانکه على بن مهزیار مى گوید: امام جواد(ع) لباسى از جنس خز به من هدیه کرده ، و فرمود: این لباسى است که مى پوشیدم و با آن نماز مى خواندم. (۱) برخى افراد از روى محبت و علاقه به امام(ع) ، مى خواستند یکى از لباس هاى آن حضرت را به جهت تبرک ، در اختیار داشته باشند، حسن بن على وشاء از جمله ى آن افراد است ، ولى هیبت امام(ع) ، مانع مى شد که تقاضایش را مطرح کند، او مى گوید: همچنانکه آرزوى خویش را در سر مى پروراندم، امام(ع) یکى از پیراهن هاى خود را برایم فرستاد. (۲)
گاهى امام(ع)
به موقع مرگ برخى از دوستان و یاران نزدیکش ، براى آنان کفن ، حنوط و لوازم تجهیز میت مى فرستاد، و کسى را مامور مى کرد تا بر جنازه ى وى نماز به خواند(۳)
شخصى خدمت امام جواد(ع)
رسید و از وى تقاضاى کمک نمود و عرض کرد: مولاى من ! آنچه متناسب با شخصیت خود شما است ، به من عطا کن. امام(ع) فرمود: من نمى توانم حاجت تو را آن گونه که تو گفتى برآورم ، عرض کرد: پس به اندازه ى قدر و ارزش خودم به من عنایتى کن. امام(ع) فرمود: اکنون مى توانم حاجتت را پاسخ گفته و به تو کمک نمایم ، و سپس دستور داد صد دینار به او بدهند. (۴)
۱. من لا یحضره الفقیه : ۱/۱۷۰، ح ۸۰۳.
۲. خرایج و جرایح : ۱/۳۸۳، ح ۱۳.
۳. رجال کشى : ۵۰۲، ح ۹۶۲.
۴. کشف الغمه : ۲/۳۶۸، ح ۱۳. حلیه الابرار: ۴/۵۶۳، ح ۳.

برچسب ها : |
دسته : احادیث اهلبیت

تعداد بازدید های این مطلب : 231
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۲۲ ساعت : ۳:۰۲ بعد از ظهر

لینک کوتاه مطلب : https://samenalhojajtkd.ir/?p=2137