باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

فایده روان شناختی دویدن

دیدگاه‌ها برای فایده روان شناختی دویدن بسته هستند
203 views

فایده روان شناختی دویدن

دویدن برای حافظه خوب است!!!

(البته قبل از خواندن این مطالب دقت داشته باشید که در تمامی ورزشها بخصوص تکواندو  شروع تمرین با دویدن همراه است!!! م.اسحاق زاده)
شکی در این نیست که ورزش کردن برای سلامت خوب است اما از میان ورزش‌ها شاید پیاده‌روی و دویدن بهترین باشد. این ورزش‌ها، نه تنها به سلامت فیزیکی کمک می‌کنند بلکه تاثیرات شگرفی بر حافظه دارند.
طبق تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه کمبریج دویدن سبب بهبود حافظه شده و چون به اکسیژن‌رسانی بیشتر به مغز کمک می‌کند در شکل‌گیری صدها هزار سلول جدید حافظه هم دخیل است. انجام مرتب این ورزش چند مرتبه در هفته می‌تواند سبب رسیدن مغز به نهایت قابلیت خود شود. پیش از این گروهی از عصب شناسان آلمانی، با بررسی توانایی های مغزی چندین دونده در طی چند هفته متوجه شده بودند که قدرت تمرکز و حافظه تصویری در آنها بسیار بالا رفته است. شرکت کنندگان در این تحقیق باید دو جلسه در هفته را به دویدن اختصاص می‌دادند و پس از آن تست‌های مشکلی را انجام می‌دادند. محققین متوجه شدند در حالی که حافظه این دوندگان در بخش اعداد و ارقام چندان تغییری نداشت، توانایی آن ها در به یاد آوردن تصاویر و اشکال و همچنین انجام دادن امور بصری مانند خواندن نقشه یا ساختن چیزی از روی راهنمای مصور، به طور اساسی بهبود یافته بود. برای اثبات این نظریه، محققین در میانه کار، هر گروه از دوندگان را به چند زیر گروه تقسیم کردند و تنها یکی از این زیر گروه ها به دویدن ادامه داد، اعضایی که به دویدن ادامه نداده بودند، در انجام تست ها به طور مشخصی دچار کاهش دقت و صحت عمل شدند.
نکته جالب‌تر اینکه ورزش در هوای آزاد در تقویت حافظه بیش از ورزش در سالن کمک می‌کند. پس از هوای بهاری استفاده کنید و در پارک‌ها بدوید.[۱]

پی نوشت :
۱- سایت سلامتیران، ۲/۸/۹۳

برچسب ها :
دسته : ورزشی

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۵/۲۷ ساعت : 11:19 ب.ظ


لینک مطلب : https://samenalhojajtkd.ir/?p=552

طراحی شده توسط سئو 6
باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)