باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

فرهنگ چیست؟

دیدگاه‌ها برای فرهنگ چیست؟ بسته هستند
221 views

فرهنگ چیست؟

چرا مقام معظم رهبری فرمودند که مسأله فرهنگ مهم‌تر است؟
شاید یکی از دلایلش همین باشد که در قالب نقش فرهنگ در زندگی انسان تبیین شد. اگر بخواهیم انسان باشیم باید فرهنگ داشته باشیم وگرنه انسان با حیوان تفاوتی نخواهد داشت: «إِنْ هُمْ إِلاَّ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبیلاً [۱]آنان جز مانند ستوران نیستند، بلکه گمراه‏ترند.» فرهنگ به این معناست که بدانیم چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. چرا برخی چیزها خوب دانسته می‌‌شوند و برخی بد؟
پاسخ را باید در تأثیر آن‌‌ها در سعادت و شقاوت ابدی انسان جستجو کرد. فقط خداوند است که می‌‌داند در این چند سال زندگی دنیا چه باید بکنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. این فرهنگ، همان فرهنگی است که مقام معظم رهبری می‌خواهد، وگرنه منظور ایشان از قابل ترمیم نبودنِ «رخنه فرهنگی» این نیست که مثلا اگر فلان گویش ضعیف شد، رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد شده و باید ترمیم شود!
آیا مثلا با متروک شدن برخی لهجه‌‌ها، یا فراموش شدن رقص عشایر در اثر شهرنشینیِ آن ها رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد می‌‌شود که قابل ترمیم نیست؟!
آیا منظور مقام معظم رهبری این است؟!
یا منظورشان از
رخنه فرهنگی چیزی است که با باورها و ارزش‌های دینی ما اصطکاک داشته باشد؟
بهترین خدمتی که در این زمان برای نسل حاضر و نسل آینده می‌‌توان انجام داد تقویت پایه‌های فکری آن‌هاست که مسأله طرح ولایت یکی از راه‌ حل‌‌هاست. [۲]

پی نوشت :
۱٫ سوره مبارکه فرقان، آیه ۳۳٫
۲٫ آیه الله مصباح یزدی، سخنرانی در جمع تعدادی از بانوان شرکت‌کننده در دوره‌های آموزشی مبانی اسلامی، تاریخ مراجعه: ۴/۲/۱۳۹۳٫

برچسب ها : | |
دسته : فرهنگی

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۲۸ ساعت : 11:55 ب.ظ


لینک مطلب : https://samenalhojajtkd.ir/?p=783

طراحی شده توسط سئو 6
باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)