باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

کیفیت شهادت امام رضا (ع)

دیدگاه‌ها برای کیفیت شهادت امام رضا (ع) بسته هستند

کیفیت شهادت امام رضا (ع)


امام رضا(ع) چگونه شهید شدند؟
در مورد کیفیت و نحوه شهادت امام رضا (ع)، اباصلت هروی که از یاران نزدیک امام رضا (ع) است، نقل می کند: «آن حضرت، روز قبل از شهادتش به من فرمود: ای اباصلت! من فردا نزد این مرد فاجر (مأمون) می روم. وقتی از نزد او خارج شدم، اگر از آن‌جا با سر برهنه خارج شدم با من سخن بگو و من پاسخت را خواهم داد، ولى اگر در بازگشت، سرم را پوشانده بودم با من سخن مگو. اباصلت می گوید: چون صبح شد، امام (ع) لباس خود را بر تن کرد و در محراب عبادتش به انتظار نشست. همین طور که انتظار مى‏کشید ناگهان غلام مأمون وارد شد و گفت: امیر شما را احضار می­کند. حضرت کفش خود را به پا کرد و رداى خود را بر دوش افکند و برخاسته حرکت کرد و من در پى او می رفتم تا بر مأمون وارد شد در حالی که جلوی او طبقی از خرما و انواع میوه بود. خود مأمون خوشه­ای از انگور به دست داشت که تعدادی از آن را خورده و مقداری باقی مانده بود.
ادامه دارد …

کیفیت شهادت امام رضا (ع)

مأمون با دیدن امام، برخاسته و … ایشان را کنار خود نشاند؛ سپس آن خوشه انگور را به امام تعارف کرد و گفت: من از این انگور بهتر ندیده­ام. امام فرمود: چه بسا انگورهای بهشتی بهتر باشد. مأمون عرض کرد: از این انگور میل کنید. امام فرمودند: مرا معذور بدار. مأمون عرض کرد: هیچ چاره‌ای ندارید، مگر می خواهید ما را متهم کنید؟ نه، حتماً بخورید. آن گاه خودش خوشه انگور را برداشت و چند دانه از آن را خورد و سپس آن را به دست امام داد.
امام سه دانه خوردند و بقیه اش را زمین گذاشتند و فوراً برخاستند. مأمون پرسید: کجا می روید؟ امام فرمودند: به همان جا که مرا فرستادی. سپس عبایشان را به سر انداختند و به خانه رفتند و به من فرمودند: در را ببند، آن گاه در بستر افتادند…[۱]
۱. صدوق، محمد بن علی، عیون اخبار الرضا (ع)، ج ۲، ص ۲۴۳٫

برچسب ها : |
دسته : فرهنگی

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۱ ساعت : 4:04 ب.ظ


لینک مطلب : https://samenalhojajtkd.ir/?p=1158