باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟

دیدگاه‌ها برای چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟ بسته هستند
237 views

چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟

چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟

نشستن دائم خوب نیست!

تا مدتی پیش صندلی کار خود را به عنوان قطعه ای بی گناه از زمین می دیدید، اما ناگهان تیتر های وحشتناک سرو کله شان پیدا شد:
نشستن مانند سیگار کشیدن است!
بیماری نشستن رو به رشد است!
قبل از اینکه نشستن بکشتتان از آن بپرهیزید!
و بعد از این اتفاقات متوجه شدید آن صندلی آنقدرها هم پاک و معصوم نیست.

” مشخص شده است نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تجربه بیماری قلبی و یا انواع سرطان را افزایش می دهد ”

مشکلات سلامتی

متخصصان بر این نظرند که نشستن به اندازه سیگار کشیدن ضرر دارد، ابته اگر ضررش بیشتر نباشد. مشخص شده است نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تجربه بیماری قلبی و یا انواع سرطان را افزایش می دهد.
در یک تحقیق که به مدت ۱۴ سال انجام شد و شامل ۱۸۵ هزار شرکت کننده می شد، محققان به این نتیجه رسیدند که زمان هایی که صرف نشستن می شود خطر مرگ و میر را بالا می برد. نتایج این تحقیق آنقدر واقعی بود که بیشتر متخصصان آن را تایید کردند و هشدار دادند که نشستن برای مدت طولانی باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی می شود. مخصوصا نشستن روی صندلی تاوان سنگینی برای بدن دارد چرا که اساسا اجازه می دهد بدن به حالت خاموشی برود.
وقتی روی صندلی می نشینید عضلاتتان دیگر درگیر نیستند، باسن سفت می شود و ستون فقرات نیز بی تحرک است. جریان خون زمانی که نشسته اید کند می شود، که می تواند روی عملکرد مغز، سلامت قلب و رشد سلول های قرمز تاثیر بگذارد.
نشستن همچنین تاثیر زیادی روی کند شدن تولید آنزیم های چربی سوز و کالری سوز دارد. بدن انسان برای اینکه تمام طول روز روی صندلی بنشیند ساخته نشده، ما تکامل یافته ایم تا بایستیم و فعالیت کنیم. وقتی از صندلی بلند می شویم مانند این است که بدن خود را بیدار کرده ایم، ایستادن نیازمند درگیر کردن عضلات بیشتری است و باعث می شود جریان خون فعال شود. در حالت ایستاده هوشیارتر و نیرومند تریم، ران ها بیشتر از هم فاصله دارند و ستون فقرات نیز آزاد است و می تواند به راحتی بچرخد.

چطور کمتر بشینیم

پادزهر نشستن در طول روز، این نیست که تمام روز بایستید. وقتی تنوع حرکت داشته باشیم بدنمان بهترین پاسخگویی را دارد – پیاده روی، ایستادن، خم شدن و حتی اسکات رفتن. پیدا کردن راه هایی برای تنوع در نشستن می تواند روی صندلی چالش برانگیز باشد، در ادامه راه هایی را به شما آموزش می دهیم که می توانید مقدار زمان نشستنتان را از همین حالا کم کنید.

۱- وظیفه ای انتخاب کنید که مجبورتان کند بایستید، این کار می تواند صحبت با تلفن، بررسی پرونده ها یا حتی چک کردن شبکه های اجتماعی باشد. وظیفه هر چه باشد آن را بردارید و ادامه اش دهید. انجام بعضی کارها به صورت ایستاده می تواند کمک کند در طول روز کمتر بنشینید.

۲- یکی از وعده های روز را در حالی که ایستاده اید میل کنید. غذا خوردن در حالت ایستاده ی تواند مدتی از زمان نشستنتان را کم کند. مثلا سعی کنید صبحانه را روی اوپن آشپزخانه میل کنید یا به دنبال میز ناهار خوری باشید که بلند باشد. در حالت ایستاده غذا خوردن به این معنا نیست که باید سریع غذا بخورید یا غذایی نا سالام انتخاب کنید. وقتی ایستاده اید می توانید غذایی سالم درست مانند زمانی که نشسته اید میل کنید.

۳- ۱۵ دقیقه را به صورت نشسته روی زمین بگذرانید، در فرهنگ صندلی گونه این روزها مرسوم نیست که افراد بالغ مدت زمان زیادی را روی زمین بگذرانند. برای بدست آوردن تحرکی که با نشستن روی صندلی از دست می دهیم باید مدتی را روی زمین بگذرانیم مطمئنا اگر کودکی دارید اون نیز برای خواندن داستان یا بازی کردن به شما ملحق خواهد شد. یک نیمه از بازی ورزشی مورد علاقه خود را نشسته روی زمین تماشا کنید و یا حتی می توانید نشسته کتاب بخوانید.

هر شب صندلی میز خود را کنار بکشید تا فردا صبح به شما یادآور شود که مدتی را ایستاده بگذرانید. صبح که از خواب بیدار می شوید به جای نشستن راه بروید و بدن خود را بکشید با این کار هم فعالیت می کنید و هم بدن را به خوبی بیدار می کنید.
کاری از گروه ترجه به اندام ( دکتر کرمانی )

منبع:

 

• Sedentary time in adults and the association with diabetes, cardiovascular disease and death
• Get Up! Why Your Chair Is Killing You And What You Can Do About
• Sedentary behavior increases the risk of certain cancers
• Leisure Time Spent Sitting in Relation to Total Mortality in a Prospective Cohort of US Adults
• Excessive occupational sitting is not a “safe system of work”

برچسب ها :
دسته : علمی،پژوهشی

تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۱۰ ساعت : 4:12 ب.ظ


لینک مطلب : https://samenalhojajtkd.ir/?p=1263

طراحی شده توسط سئو 6
باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)