باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)

بروزترین مطالب علمی و آموزشی درباره تکواندو

ورزش از منظر بزرگان

 

 •  قرآن کریم در مورد ورزش و اهمیت آن می‌فرماید:

وَ أعِدُّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوهٍ؛ سوره انفال آیه ۶۰ هر مقدار که می‌توانید در برابر دشمنان توانایی و قدرت کسب کنید وَ زادَهُ بَسطَهً فِی العِلمِ و الجِسم: (سوره بقره آیه ۲۴۷) خداوند حضرت طالوت را از نظر علم و قدرت بدنی وسعت بخشیده است خداوند در آیات فوق نیرومندی و قوای جسمی را کنار و قرین با جایگاه علم آورده گویا از نظر قرآن نوعی ارتباط بین کمال جسمی و آمادگی جهت کسب دانش، بینش، حکومت و قضاوت وجود دارد و نمونه بارز این آیات اینکه تمام پیامبران و حتی جانشینان آنها مثل حضرت علی(ع) از قدرت بدنی بالایی برخوردار بودند که در جنگها کی توان مقابله با او را نداشت یا فرزندش حضرت ابوالفضل(ع) که چه رشادتهایی در کربلا انجام داد که تمام امید لشکر حضرت سیدالشهداء بود که دشمن با وجود او جرأت نزدیک شدن به خیمه‌های حضرت را نداشت.

 •  ورزش در احادیث:

اسلام برای تندرستی و سلامتی ارزش زیادی قائل است و به همین خاطر احادیث زیادی از ائمه و بزرگان دین وارد شده است.

 •  احادیث:

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: مومنی که قوی و نیرومند باشد از مومن ضعیف، بهتر و دوست داشتنی‌تر است: (الاسلام و الطب ص ۲۶۳) پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: خوشبختی برای کسی است که دین اسلام را پذیرفته و در آمدش او را تامین می‌کند و دارای بدنی توانا و قوی است. (بحارالانوار ج ۷۲)

حضرت علی(ع) می‌فرمایند: تندرستی و سلامتی از برترین نعمت‌هاست. (غررالحکم ج۱)

امام حسین(ع) می‌فرمایند: در تمام مدت عمر خود برای سلامتی و حفظ تندرستی بدن‌های خود کوشا باشید(تحف العقول)

در دوران قبل از اسلام ورزش از جایگاه خوبی برخوردار بوده به عنوان نمونه ورزش کشتی یادگار انبیاء و اولیاء الهی می‌باشد که حضرت آدم این علم را داشته و حضرت یعقوب فرزندان خود را به کشتی گرفتن تشویق می‌فرمودند.

توصیه های مقام معظم رهبری در مورد ورزش

 

گلچینی از سخنان مقام معظم رهبری در مورد ورزش:

 • پیام من به ورزشکاران این است: همچنانکه سنت ورزشکاران قدیم ما بوده بکوشند تا از نیروی جسمی در خدمت هدفهای اسلامی و معنوی استفاده کنند و چنین نباشد که استفاده نادرست از ورزش را وسیله انحطاط شخصیت خودشان قرار دهند.

 • همه آحاد مردم باید ورزش را جدی بگیرند و آن را برای سلامتی خود یک ضرورت و کار لازم به حساب بیاورند. زیرا جامعه ورزشکار، جامعه ای پر تلاش، با نشاط و زنده خواهد بود و جامعه ما امروز به این طراوت و نشاط نیازمند است.

 • ورزش قهرمانی باید در شأن ملت بزرگ ایران باشد و جوانان ما، در رشته های مختلف ورزشی برترین حرف را بزنند و درخشانترین چهره ها را نشان دهند.

 • جوانان ایرانی برای اول شدن در دنیا هیچ چیز کم ندارند. ورزشکار ایرانی دارای استعداد درخشان است و باید به او میدان و امکان داده شود تا در میدانهای ورزشی دنیا همانند ستاره ای بدرخشد و برای این کار، نیازمند همت، برنامه ریزی و مدیریت است.

 • جوانان ما توانسته اند در صحنه های مختلف ورزش جهان، مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران شوند و این جانب از تمامی جوانان قهرمان ورزشکار و مربیان آنان، که نام ایران عزیز اسلامی را بر خلاف میل مستکبرین، در میدانهای ورزشی جهان طنین انداز کردند و موجب شدند پرچم و سرود جمهوری اسلامی ایران، چشمها و گوشها را بنوازد، تشکر می کنم.

 • محیط ورزش در کشور ما باید محیطی معنوی و آکنده از جوانمردی، پهلوانی، تقوا، پاکدامنی، پارسایی و درخشندگیهای اخلاقی و روحی باشد و انعکاس نورانیت خود را به همه قشرهای کشور بتاباند.

 • در ورزش، تکیه بر ارزشهای اسلامی و رعایت موازین اخلاقی ضروری است.

 • طرح همگانی کردن ورزش، کار ارزشمندی است که همه دست اندرکاران مسائل پرورش اجتماعی، بهداشتی و تبلیغی باید آن را جدی بگیرند و همچون بهداشت بدان بها دهند.

 • من متأسفم از اینکه ورزشکار نیستم. ولی یک ورزش دوست هستم.

 • دوست دارم که جامعه ما به معنای درست کلمه، یک جامعه ورزشکار باشد و همه مردم ورزش کنند.

 • ورزش در زنجیره حرکات انسان در محیط اسلامی و در جامعه ای که زیرساز نظام ارزشی آن اسلامی است، یک نردبان برای تکامل است.

 • ما اعتقادمان این است که اگر ورزش بتواند روح تعاون، روح جمعگرایی به انسان بدهد، خیلی خوب است.

برچسب ها :
دسته : احادیث اهلبیت,ورزشی

تاریخ : ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ ساعت : 0:06 ق.ظ


لینک مطلب : https://samenalhojajtkd.ir/?p=4673

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی شده توسط سئو 6
باشگاه فرهنگی ورزشی تکواندو ثامن الحجج (ع)